OTHER THINKS

Leśny kalendarz // czyli jak być obeznanym #forestlovers

 

Tak naprawdę ten wpis stworzyłam jako prezent sama dla siebie. Gdy byłam mała, do lasu jeździliśmy bardzo często. Mój tata był zawodowym grzybiarzem i ma naprawdę dużą wiedzę na temat zwierząt w polskich lasach.  Mimo wielu lat wpajania mi do głowy nazw grzybów wiem tylko tyle, że grzybów z blaszkami lepiej nie zbierać.

W lasach najlepszy jest ten zapach.. tak intensywny jak nigdzie indziej na świecie. Zapach polskiego, pełnego sosen lasu. Niektórzy jadą do lasu by ułożyć się wygodnie na kocu i zrelaksować, inni wolą spędzić ten czas aktywnie. Ja akurat jestem zwolennikiem obydwu.  Nie ma nic lepszego niż łączenie przyjemnego z pożytecznym, a to co w lasach najlepsze to wszystkie dobrocie jakie nam daje: grzyby, porzeczki, jagody, konwalie.. a to wszystko bez wydawania ani złotówki. Jeśli o mnie chodzi to kompletnie nie mam pamięci do dat, imion i twarzy, więc jak mam kurcze zapamiętać kiedy rosną konwalie ?!? Jak już wspominałam ten post zrobiłam sama dla siebie, żeby w końcu mieć w jednym miejscu miesiące w których można iść na leśne łowy.

Oto one:

 

Grzyby

Najbardziej optymalnych terminem pojawiania się grzybów jest okres od sierpnia do listopada (druga połowa lata i cała jesień). Jednak to nie zawsze gwarantuje nam, że grzyby w lesie będą. Jeśli widzimy, że noce są ciepłe, a w ciągu kilku dni nawet trochę popadało to śmiało możemy wybrać się na grzybobranie.

 

 

 

Konwalie

Odpowiedź będzie krótka – w maju.

 

 

 

 

 

 

 

Jagody

Największe prawdopodobieństwo znalezienia jagód będzie w sierpniu, ale jeśli pogoda dopisze to pierwsze egzemplarze pojawią się już pod koniec lipca.

 

 

 

 

 

 

 

Poziomki

Mogę się pochwalić, że na pierwszych poziomkach w tym roku już byłam. Więc wiem bez netu, że jest to czerwiec i lipiec ?. 

 

 

 

 

 

 

 

Voilà… korzystajcie śmiało

Do następnego!

 

 

 

 

 

komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *